پرش به محتوای اصلی

اپل اکنون یک مک استودیو با 512 گیگابایت رم به شما می‌فروشد - اما هزینه آن به اندازه یک ماشین خانوادگی با اندازه خوب است.

تک‌رادار۱۴۰۵ آبان ۱۳, چهارشنبه، ساعت ۰۰:۵۵حدود 7 دقیقه مطالعه

مک استودیو 512 گیگابایتی اپل اینجاست: 22,299 دلار برای شروع، 29,799 دلار حداکثر، و ارتقاء حافظه به تنهایی 15,500 دلار است.

اپل اکنون M5 Ultra Mac Studio را با حافظه 512 گیگابایتی از 22299 دلار به فروش می رساند که با یک SSD 16 ترابایتی به 29799 دلار افزایش می یابد.

هزینه ارتقاء 15500 دلاری در هر گیگابایت حدود 3.9 برابر بیشتر از همان مرحله در M3 Ultra در سال 2025 است که تقریبا مطابق با افزایش قیمت حافظه برای رایانه شخصی است.

هزینه ساخت ورودی 512 گیگابایتی کمتر از یک کرولا پایه است. فقط مدل حداکثر به قلمرو کمری می رسد و سفارشات در اواخر نوامبر تا اوایل دسامبر ارسال می شود اپل بالاخره یک پیکربندی مک استودیو را که در ماه آگوست باقی مانده بود، ارائه کرد.

فروشگاه آنلاین این شرکت اکنون به خریداران اجازه می دهد تا M5 Ultra Mac Studio را با 512 گیگابایت حافظه یکپارچه، درست بر اساس برنامه زمانی که وعده داده بود، پیکربندی کنند.

نکته قابل توجه قیمت است و چیز کمی نیست: برای باز کردن قفل این گزینه، ابتدا به M5 Ultra با پردازنده 36 هسته ای و پردازنده گرافیکی 80 هسته ای نیاز دارید که با 96 گیگابایت حافظه و 1 ترابایت SSD از 6799 دلار شروع می شود. با انتخاب 512 گیگابایت، 15500 دلار برای حداقل 22299 دلار اضافه می شود.

بحران حافظه با سخت افزارهای برتر روبرو می شود

حتی برای رسیدن به قیمت ذکر شده در بالا، ابتدا به M5 Ultra با پردازنده 36 هسته ای و پردازنده گرافیکی 80 هسته ای نیاز دارید که از 6799 دلار شروع می شود و شامل 96 گیگابایت حافظه و 1 ترابایت SSD است. با انتخاب 512 گیگابایت، 15500 دلار برای حداقل 22299 دلار اضافه می شود.

حداکثر فضای ذخیره سازی را در 16 ترابایت افزایش دهید و صورتحساب به 29799 دلار می رسد. سفارش‌هایی که امروز ثبت می‌شوند برای تحویل در اواخر نوامبر و اوایل دسامبر 2026 نقل‌قول می‌کنند، بنابراین حتی اگر مایل به پرداخت این نوع پول باشید، کمی منتظر هستید.

هنگامی که اپل از مک استودیو جدید رونمایی کرد، سقف 512 گیگابایتی آن را "تعجب کننده" نامید. این صفت، همانطور که معلوم است، به اندازه ظرفیت، به قیمت نیز صدق می کند.

با قیمت 22299 دلار، ارزان‌ترین مک استودیو 512 گیگابایتی به سختی از تویوتا کرولا LE مدل 2026 که دارای 23125 دلار MSRP است، کمتر می‌شود. با این حال، SSD را تا 16 ترابایت مشخص کنید و مقایسه به معنای واقعی کلمه می شود. تویوتا کمری 2026، سدان خانوادگی تویوتا با اندازه متوسط، قیمتی کمتر از 30000 دلار قبل از هزینه مقصد دارد، و Mac Studio، زمانی که به حداکثر برسد، دقیقا در همان جایگاه است.

یک راه دیگر برای نگاه کردن به آن: ارتقاء حافظه به تنهایی تقریبا سه برابر هزینه 5499 دلاری M5 Ultra Mac Studio سطح پایه M5 Ultra Mac است. اگر اپل همان ظرفیت را برای کسری از قیمت سال گذشته نمی‌فروخت، هیچ‌کدام از این‌ها به همان اندازه آسیب نمی‌زند.

زمانی که M3 Ultra Mac Studio در مارس 2025 راه اندازی شد، ارتقا از 96 گیگابایت به 512 گیگابایت 4000 دلار هزینه داشت و نسخه 512 گیگابایتی با 1 ترابایت فضای ذخیره سازی 9499 دلار هزینه داشت. قیمت معادل امروزی 12800 دلار بیشتر است.

در مارس 2026، پس از اینکه کمبود حافظه به شدت آسیب دید، اپل بی سر و صدا گزینه 512 گیگابایتی را از M3 Ultra خارج کرد و قیمت ارتقاء 256 گیگابایتی را از 1600 دلار به 2000 دلار افزایش داد. تا ماه می، سطح 256 گیگابایتی نیز از بین رفته بود و M3 Ultra تنها با 96 گیگابایت در فروش باقی ماند. در اواخر ژوئن، اپل قیمت‌ها را در اکثر محصولات مک و آی‌پد خود افزایش داد و M3 Ultra Mac Studio از 1300 دلار به 5299 دلار افزایش یافت. این شرکت در آن زمان گفت: «ما هرگز شاهد افزایش قیمت قطعات به این میزان، به این سرعت نبودیم.

با انجام محاسبات، آن گام 416 گیگابایتی از 96 گیگابایت به 512 گیگابایت، حدود 9.62 دلار به ازای هر گیگابایت در M3 Ultra هزینه دارد. در M5 Ultra حدود 37.26 دلار در هر گیگابایت کار می کند، تقریبا 3.9 برابر، که نشان می دهد افزایش تقریبا چهار برابری هزینه در حال حاضر به پر جیب ترین مصرف کنندگان اپل منتقل می شود.

این چندگانه از آنچه در ابتدا به نظر می رسد، خشمگین تر است. در آوریل 2026، تیم کوک نسبت به "هزینه حافظه به میزان قابل توجهی بالاتر" از سه ماهه ژوئن هشدار داد. در ماه ژوئن، او به وال استریت ژورنال گفت که اپل به قیمت گذاری و عرضه حافظه نیاز دارد تا "به سطح معقول برای محصولات مصرفی بازگردد." در تماس جولای، که آخرین بار به عنوان مدیرعامل قبل از اینکه جان ترنوس مدیریت شود، بازار را به عنوان "سیل صد ساله در قیمت گذاری حافظه" توصیف کرد.

ارقام IDC که در پیش‌نمایش درآمد اخیر iThinkDiff ذکر شده است، هزینه‌های حافظه را تقریبا 350 درصد سال به سال افزایش می‌دهد. اگر این برای حافظه پر ظرفیت مورد نیاز یک Ultra صادق باشد، افزایش هر گیگابایت اپل تقریبا مطابق با بازار است و نه بسیار بالاتر از آن.

تغییر شکل منحنی قیمت برای اپل سخت تر است. هزینه رفتن از 96 گیگابایت به 256 گیگابایت، 4000 دلار یا 25 دلار برای هر گیگابایت است. 256 گیگابایت بعدی، از 256 گیگابایت تا 512 گیگابایت، 11500 دلار یا حدود 45 دلار به ازای هر گیگابایت قیمت دارد. با این حال، این با گزارش‌هایی مطابقت دارد که نشان می‌دهد حافظه با بالاترین چگالی حتی برای خریدارانی با اندازه اپل نیز کمیاب است، که می‌تواند بالاترین قیمت را توجیه کند. اپل هزینه قطعات را فاش نمی کند، بنابراین تقسیم بین کمبود و حاشیه قابل بررسی نیست.

قیمت گذاری بر اساس هر واحد مهم است، زیرا حجم کار محلی AI در حال حاضر به بیش از 512 گیگابایت نیاز دارد. مارک زاکربرگ گفت Muse Spark Open با پارامتر 816 میلیاردی متا "به لطف همکاری با @johnternus و Apple روی مک استودیوهای جدید عالی اجرا می شود" و ترنوس در X پاسخ داد که مک استودیو "مداوم از مرزهای هوش مصنوعی روی دستگاه عبور می کند!" با این حال، حتی در فرم 4 بیتی NVFP4، این مدل حدود 493 گیگابایت را اشغال می‌کند و پس از اضافه شدن حافظه کاری، تیم یادگیری ماشین اپل می‌گوید: «این مدل نمی‌تواند روی یک دستگاه قرار بگیرد».

انصافا، راهنمای راه‌اندازی متا از دو مک استودیو 512 گیگابایتی یا چهار مک استودیو 256 گیگابایتی پشتیبانی می‌کند، و پیکربندی دومی ارزان‌تر است، حتی اگر مقیاس‌پذیری برای مدل‌های آینده که به حافظه بیشتری در هر استودیو نیاز دارند، مشکل‌ساز باشد.

هوش مصنوعی برای مشتریان پردرآمد؟

اپل خوشحال است که استفاده از یک مک استودیو با ظرفیت حافظه بالا را نام می برد: ترنوس در اظهارات آماده شده خود در مورد تماس، مک مینی و مک استودیو را به عنوان «فشار بر مرزهای هوش مصنوعی محلی و خصوصی» متمایز کرد و کیوان پرخ، مدیر مالی، به مدل‌های محلی حراج کریستی در استودیو مک اشاره کرد.

پارخ در پاسخ به سوالی درباره هزینه اجرای هوش مصنوعی سیری گفت که استنتاج روی دستگاه "بسیار بسیار کارآمد است، هیچ هزینه واقعی مرتبط با آن" وجود ندارد. او در مورد صورتحساب خود اپل صحبت می کرد. برای هر کسی که یک مدل مرزی را روی میز خود اجرا می کند، حافظه یک صورت حساب است.

برای اکثر خریداران، توصیه‌ها یکسان باقی می‌ماند: جمع‌بندی بررسی‌های TechRadar از M5 Ultra به این نتیجه رسید که شما باید به Ultra «نیاز» داشته باشید، نه اینکه آن را صرفا برای بارهای کاری هوش مصنوعی بخواهید، و نگاه ما به مدل M5 Max بیشتر متخصصان خلاق را به سمت تراشه ارزان‌تر سوق داد. E

همچنین سایر منتقدانی که Ultra را دوست دارند، در مورد نردبان حافظه مشکل دارند. بازبین Gadgeteer یک ردیف 128 گیگابایتی می‌خواست که پیکربندی اولترا اپل کاملا از آن صرفنظر می‌کرد و نوشت: «به همین دلیل است که حذف 128 گیگابایت زیر پوست من می‌رود.»

با این حال، تقاضا مشکل اپل نیست: درآمد مک در سه ماهه سپتامبر 24 درصد افزایش یافت و به 10.8 میلیارد دلار رسید که پاره آن را عمدتا به مک‌بوک نئو و مک‌بوک پرو اختصاص داد و ترنوس گفت که اپل هرگز در یک سال مالی مک‌های بیشتری فروخته است. با این حال، کل سه ماهه با قیمت‌های بالاتری که اپل در اواخر ژوئن معرفی کرد، فروخته شد، اما اپل فروش واحد را گزارش نمی‌کند، بنابراین حداقل بخشی از این رشد درآمد، قیمت است تا حجم.

برای هر کسی که یک مک استودیو 512 گیگابایتی دارد، پیام این است که هزینه‌های حافظه همچنان در حال افزایش است، عرضه کم است و اپل حاضر نیست قیمت‌ها را در جایی که هست نگه دارد. دست نگه داشتن برای این پیکربندی برای ارزان‌تر شدن در بهترین حالت یک شرط حدس‌آمیز به نظر می‌رسد، و تا زمانی که بازار حافظه سرد شود، برگه مشخصات قدرتمندترین مک اپل مانند فهرست قیمت‌های یک فروشنده خودرو به خواندن ادامه می‌دهد.

خواندن متن کامل در تک‌راداربه زبان اصلی، در سایت ناشر باز می‌شود
متن اصلی (انگلیسی)

Apple will now sell you a Mac Studio with 512GB of RAM — but it'll cost you as much as a good-sized family car

Apple's 512GB Mac Studio is here: $22,299 to start, $29,799 maxed out, and the memory upgrade alone is $15,500.

همه‌ی اخبار فناوری